Правила за приложението на мазнините
6 правила за здравословно готвене с мазнина
В книгата „ХРАНИ И НЕВЕРОЯТНОСТИ“ на Д- Р ВАЛЕРИЯ ЕВТИМОВА открихме някои факти и съвети за мазнините, които решихме да ги споделим с вас:
1. Колкото по-течна е дадена мазнина, толкова повече ненаситени мастни киселини съдържа, които не са много полезни за здравето. Животинските мазнини съдържат много наситени мастни кислини.
С кои храни трябва да не се злоупотребява:
Месо, салами, яйца, млечен каймак, краве масло, мазни видове сирене и кашкавали, тлъсто месо от птици и др.
В това число са и: шоколадовите проиведения, различните сладкиши, торти, баници и тестени храни! Те съдържат скрити мазнини.
Излишекът от мазнини се събира в телесните клетки и се превръщат във физиологично вредни образувания. Такива са например кръвните мазнини- триглицеридите.
LDL – холестерол, така наречения лош холестерол се откъсва по-лесно от кръвния поток и се отлага по вътрешните стени на кръвоносните съдове, създавайки условия на артериосклероза.
2. Кравето масло и маргаринът не са подходящи за пържене. При високи температури придружаващите ги белтъчни фракции изгарят и се получават вредни за здравето вещества. За пържене е препоръчително само масло от фъстъци.
3. Твърди растителни мазнини, като кокосова и палмитинова мазнина, са най-добри за печене, защото издържат на високи температури. Те са богати на наситени мастни киселини.
4. Ненаситените мастни киселини в тялото не са свързани с болестни последствия. Но от своя страна не издържат на висока температура. Те са по-скоро подходящи за студено приготвяне на хранителни продукти.
Това са добри соевото, слънчогледовото, сафлоровото масло, зехтинът, както и масла от царевични и житни кълнове.
5. Маслата не бива да се сгорещяват прекалено. Колкото повече ненаситени мастни киселини съдържат, толкова са по-чувствителни към топлина, по мисъла на вредност.
6. Ястията да се приготвят с малко мазнина, колкото да не загарят.
Подходящи готварски методи са: сваряването на пара, печеното във фолио или керамично гърне, ползването на тигани с незалепващо покритие и др.
А ние добавяме в този списък, че уредите за готвене с горещ въздух също са в полза на здравето, от гледна точка на това, че се използва много малко мазнина или изобщо не се добавя дори към пържените картофки.