Рефлексът на потичане на кърмата е автоматична, естествена реакция на тялото, когато бебето започне да суче. В зърната се намират рецептори, които се стимулират от сученето и изпращат сигнали за освобождаване на два важни хормона в кръвта: пролактин и окситоцин.
Окситоцинът е отговорен за самия рефлекс на потичане. Той кара специални мускулчета в млечните алвеоли да се свиват и да изтласкват млякото надолу по каналите към зърната. Окситоцинът също така разширява млечните канали, улеснявайки потока на млякото. Как да разберете, че работи? Ето някои от признаците:
Някои майки не усещат физически признаци, но всички могат да забележат, че бебето започва да суче по-дълбоко и ритмично, когато млякото започне да тече. Рефлексът на потичане не се случва само при сучене. Може да бъде предизвикан от:
Гледане или чуване на бебето.
Мислене за бебето.
Чуване на плачещо бебе (дори ако не е вашето!).
Някои фактори могат да затруднят този процес:
Стрес и тревожност, тъй като стресовите хормони възпрепятстват окситоцина.
Болка или дискомфорт.
Изтощение.
Срам или неудобство, например при кърмене на публично място или изцеждане на работа.
Обикновено, сученето на бебето е достатъчно, за да задейства рефлекса, но ако кърмите или изцеждате под стрес, може да забележите по-бавно потичане на млякото.
Ако усещате, че рефлексът на потичане е забавен, можете да използвате следните техники:
Дишайте бавно и дълбоко, докато кърмите или изцеждате.
Отпуснете раменете и горната част на тялото, а можете и да накарате таткото да ви направи нежен масаж на раменете и горната част на гърба
Опитайте се да сложите краката си на повдигната повърхност
Пуснете си успокояваща музика.
Пийте топъл чай преди кърмене – билковият чай Лактеса е специално създаден за подкрепа на лактацията и засилване на рефлекса на потичане на кърмата.
Вземете топъл душ или поставете топла кърпа върху гърдите за няколко минути. (Това не се прави при оток в първите дни след раждането)
Избягвайте постоянното наблюдение на количеството изцедено мляко – това може да създаде ненужен стрес.
Ако изцеждате с помпа, не гледайте нея, а бебето (може и снимки/видео), защото никой не изпитва любов към силикона и пластмасата, даже се получава стрес и напрежение.
Масажирайте нежно гърдите с кръгови и спираловидни движения, започвайки от периферията към ареолата.
Леко разтъркайте зърната между пръстите си.
Поглаждайте гърдите в посока към зърното.
Ако изцеждате далеч от бебето, погледнете негова снимка или видео.
Помиришете негова дрешка – познатият аромат може да стимулира хормоналния отговор.
Рефлексът на потичане е условен рефлекс, което означава, че може да се тренира. Ако следвате определен ритуал преди кърмене или изцеждане (например топъл чай Лактеса, масаж и дълбоко дишане), тялото ви постепенно ще се научи да реагира по-бързо.
Ако се чувствате спокойни и подкрепени, процесът на кърмене ще бъде по-лесен.
По възможност, осигурете си спокойна среда за кърмене или изцеждане.
Рефлексът на потичане на млякото е ключов за успешното кърмене. Въпреки че може да бъде повлиян от стрес, умора или други фактори, съществуват много начини за неговото подпомагане. Билковите чайове и капсули Лактеса могат да бъдат чудесен помощник за насърчаване на лактацията и отпускането. Подкрепата, правилната рутина и спокоен ум могат да направят кърменето по-лесно и приятно за вас и вашето бебе.
Кърменето е едно от най-естествените и важни преживявания за новата майка и нейното бебе. Въпреки че майчиното мляко е природен ресурс, неговото производство е резултат от сложна комбинация от физиологични, емоционални и външни фактори. В тази статия ще разгледаме основните аспекти, които влияят на производството на майчино мляко, и ще предоставим полезни съвети за поддържане и увеличаване на лактацията.
прочети още