Кога се прекратява прехвърлено майчинство

Прехвърляне на майчинство

Така нареченият ОТПУСК ЗА БРЕМЕННОСТ И РАЖДАНЕ може да се прехвърли от майката или от осиновителката на баща, съответно осиновител. Прехвърлянето на майчинството може да се направи и на баба или дядо.
Това е отпускът, който се полага за ползване след навършване на 6 месеца на детето и може да се ползва 410 дни.

Кога най-рано може да прехвърлите майчинство?

Законодателството дава възможност майката да прехвърли майчинство след навършване на 6 месеца на детето.

Кога се прекъсва прехвърлено майчинство?

Има точно определени условия, по които се прекъсва прехвърлено майчинство на баща, баба или дядо.
За да се случи това, е нужно едно от тези обстоятелства да бъде факт:

1. Детето е дадено за осиновяване
2. Детето е настанено на пълна държавна издръжка в детска градина
3. Бащата е лишен от родителски права
4. Бащата е с ограничени родителски права
5. Детето е починало
6. Ако детето е осиновено и осиновяването бъде прекратено
7. Ако трудовото правоотношение на майката бъде прекратено
8. Ако детето е настанено по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето
9. Ако майката реши да прекрати прехвърленото майчинство на бащата. Майката подава писмено заявление до своя работодател и до работодателя на бащата. Така майката може да продължи да ползва полагаемата й отпуска за бременност и раждане.
10. Бащата също има право да прекрати майчинството, като подаде заявление до своя работодател.

Кога майката има право на отпуск за бременност и раждане?

Всяка майка, която е на трудов договор и има трудови правоотношения с работодател, които осигуряват право на ползване на отпуск за бременност и раждане има право на отпуск за бременност и раждане, ако е натрупала 12 месеца осигурителен стаж във фонд Общо заболяване и майчинство (ОЗМ).

Кога майката има право да прехвърли правото си на отпуск за бременност и раждане?

Майката може да прехвърли отпуската си за бременност и раждане на бащата, осиновителя, бабата, дядото, ако този на когото прехвърля има трудови правоотношения и работодателят му е разрешил ползването на отпуск по реда на чл. 163, ал. 10 от Кодекса на труда.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Този сайт използва бисквитки (cookies), за да Ви предостави възможно най-доброто потребителско изживяване. Ако продължите да използвате сайта, то вие сте съгласни с това. Научете повече

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close